BIO

Pablo Pérez Sanmamed

Contrabaixista, baixista e compositor , nado en Santiago de Compostela , estudiei piano e violonchelo  no Conservatorio de Música de Santiago e posteriormente contrabaixo con Dalibor Sebestnik no mesmo conservatorio, ademaís de clases con Quique Alvarado, Paco Charlín, Mariano Martos e Iñigo Azurmendi de baixo eléctrico e contrabaixo, e composición e análise con Daniel Martinez 

Realicei 372 horas acreditadas en seminarios e master class con:

Jesús Santandreu , Chris Kase, ,Abelardo Rábade , Santi Quintáns, David Friesen ,Raynald Colom, Perico Sambeat ,Carlos Martín entre outros, ademaís de catro cursos 2001-2005 no  Seminario Permanente de Jazz de Pontevedra e  realizar estudios no Conservatorio Superior de Música da Coruña.

 

Actualmente, como proxectos persoais  teño meu propio trío de jazz Pablo Sanmamed Trío ,con Iago Mourinho ( piano ) e Bruno Couceiro

batería), no 2018 publiquei o disco 16/04 e  editarei un novo traballo discográfico a finais do 2021;  Ben Vennas Maio que é un sexteto de instrumentación mixta con sobre a obra de Afonso X publicado no 2020 con Begoña Olavide ( voz e salterio ), Elena Tarrat ( voz), Xurxo Varela ( voz e viola de gamba) , Iago Mourinho (piano) e Chus Pazos ( batería)  e Banda Crebinsky  co que ten publicados 4 discos 

Teño gravados 67 discos e/ou DvD que inclúen gravacións con diversos artistas  de jazz e outros estilos.

Compuxen música para películas como Crebinksy, Funes o inventor da Lúa,numerosas curtametraxes (Minotauromaquia, De tripas y corazón, Mártires...), así como sintonías para programas de televisión e anuncios , ademáis de música para teatro ( Teatro da Lúa, A Xanela do Maxín...) e danza 

Teño actuado ou gravado con : Mark Sanders, Ricardo Tejero, Cheny Wa Gune, Clara Jelihovschi, María Toro,Fred Frith, Michael Fisher, María Cueva Méndez, Tsukiko Amawaka, Pablo Añón, Carlos Martín, Alfredo García, Germán Coppini, Xabier Díaz, Leilía, Fía na Roca, Chus Pazos Ensemble, Kronology, Narci Rodríguez, Israel Arranz, Fernando Varela, Fernando Lamas, Diana Tarín, Carmen Rey, Carlos Martín, Marcelino Jesuino, Felipe Villar, Pablo Sax, Valentín Caamaño, Pablo Castanho, Paulo Silva, Silvia Penide, OMEGA...

Obtiven varios premios de composición como:

1º Premio á mellor música orixinal pola B.S.O. de “Crebinsky”  no 16º Festival du Film Espagnol en Toulouse no 2011(Francia). 

1º Premio á mellor música orixinal pola B.S.O. de “Crebinsky”  no Festival Internacional de Cine de Oaxaca no 2011 (México),

1ºPremio   World Music otorgado por Músicos ao Vivo no 2013 , 2016 e 2019

1ºPremio ao mellor grupo europeo de voz feminina  ( arranxista ) polo disco “Segredo a voces” de Anubía no Festival Internacional de Asti (Italia).

Particepei  nos seguintes festivais:

WOMAD de Tenerife, Muestras de Música de Vic, Festival Mundial de La Juventud de Panamá, La Mar de Músicas de Cartagena, Actual de Logroño, Festival da Gargallada de Maia (Portugal),XI Festival Internacional de Jazz de Pontevedra, VI Festival de Jazz de Boadilla del Monte, XII Festival Sete sóis, sete luas (Portugal), XXIX Festival Internacional de Jazz de Getxo, XVII edición de él Festival Internacional de Jazz de Ibiza, Festival Intercéltico de Ortigueira en el 2002, 2005, 2008, 2010 y 2013, Festival Interceltique de L´orient (Francia) , V Festival de Jazz de Gueño, Festival internacional de Asti ( Italia),XI edición Festival Internacional de Ainsa, Iberojazz no 2007e2008, Imaxinasons en el 2007 , 2008, 2009 , 2010 e 2016, 44 Heineken Jazzaldia Donosti-San Sebastián, Festival de jazz de Pontevedra, Canjazz,1ª , 2ª Festival de Jazz de Marín,  1º. Festival de Música libre de Compostela,, Novas Músicas de Monforte, Festival de Jazz de las Mariñas, 3 Festival de Jazz de Nigrán, Festival Internacional de Música Clásica Contemporánea Aremore, Festival Internacional de Tondela (Portugal), Festival Internacional de jazz de Palma de Mallorca, Ciclo de jazz Arteria Noroeste, Festival Internacional de jazz de Lugo, Festival de Poesía Salvaje, SONAR,Intercéltico de Glasgow 2011, Festival Improvisación Libre de Madrid 2011, Los Veranos de La Villa (Madrid) 2011, Teatro Majestic Passy ( Paris) en 2011,Festival de La Luz 2013, II Ciclo de Música Contemporánea de Lugo en el 2014, Festival de Jazz de Noia (2014), Festival del Norte 2014, Womex 2014, , Burgojazz 2016 e 2017, e Festival Más que Jazz en el 2016 e 2017, , II Festival de Jazz de San Xoán, Feito a a Mán 2017 e 2018, Ciclo 1906 A Coruña , Ciclo Rúas Vivas , III Ciclo de Jazz Arteriola 2017, Festival Jazz de Bueu 2018, Ciclo Noite Jazzera , Red de Salas Galescena, Ciclo Clubtura 2018 , Estación de Jazz teatro Colón 2019, Ciclo Jazz Teatro Principal 2019, Ciclo Lubicán 2017 e 2019, Primavera Jazz Compostela 2019,Festival Jazz na Rúa Nova Teatro Principal 2019, Festival Lubicán 2020, Festival Uscénica 2020, IV Festival Jazz de Ría Ferrol , Festival Noites de Jazz Rianxo,  " Jazz en el Centro "  de Xixón/Gijón no 2021 entre outros.

Tamén actualmente toco ademáis dos  proxectos persoais ( Pablo Sanmamed Trío, Ben Vennas Maio e Banda Crebinsky) con :

 Berlai, Alfredo García Quintet, Transversal Art Ensamble, Marés Sonoras,Gallaecia en varios formatos,Paraphernalia, Iago Mourinho Trio, Paul Álvarez Proyect, Sleeping Cat,Volando Libre, Lito Martinez trio, David Lojo Quartet, Xosé Constenla.